Chociaż asortyment cieplutkich koców jest przeogromny, to w ostatnim czasie coraz większym zainteresowaniem cieszą się pledy robione na drutach lub szydełku, które niejednokrotnie przypominają prawdziwe arcydzieło. Oczywiście, ich ogromną zaletą jest unikatowy wygląd, gdyż żaden inny koc nie będzie wyglądał identycznie jak nasz własny. Poza tym, stanowi on wspaniałą ozdobę nie tylko salonu, sypialni, ale i pokoju młodzieżowego.

W pierwszej kolejności należy wspomnieć o tym, iż ręczne wykonanie ślicznego pledu wymaga przynajmniej odrobiny talentu artystycznego. Warto podkreślić to, iż bardzo pomocne w nauce dziergania koców mogą być liczne poradniki, w których krok po kroku pokazane jest, jak należy wykonywać pled na drutach lub na szydełku. Ponadto, tego rodzaju hobby jest dosyć czasochłonne i wymaga niemało cierpliwości i bezwzględnie dokładności. Poza tym, wykonanie koca na szydełku lub drutach nie wiąże się też z kolosalnymi wydatkami, w zasadzie ograniczone są one do kosztów zakupu wełny. Jednakże zawsze możemy wykorzystać też starą wełnę, np. ze sprutego swetra.

Należy zwrócić uwagą na to, iż w ostatnim czasie wykonywanie pledów na drutach i szydełku stanowi nie tylko dobrą zabawę, ale też jest bardzo dochodowym zajęciem, gdyż robótki ręczne są teraz w cenie. Dlatego osoby, które nie posiadają zdolności artystycznych, nie lubią bądź nie umieją wykonać pledu na szydełku lub drutach, mogą zakupić gotowe wyroby, które są piękne, ale niestety i bardzo drogie. Nie ulega wątpliwości to, iż ręcznie robione pledy swój unikatowy wygląd zawdzięczają głównie pięknym splotom i ściegom, które mogą tworzyć naprawdę oryginalne kompozycje, złożone z drobnych lub szerokich oczek. Z pewnością, dziergane koce najczęściej dekorowane są kwiatami, kratką czy paskami, ale inne desenie też są bajeczne. Na uwagę zasługują także śliczne koce w stylu ludowym, które cechują się bogatą kolorystyką. Nie mniej piękne są pledy zdobione frędzlami, zarówno krótkimi jak i długimi.

Trzeba powiedzieć o tym, iż pledy ręcznie robione najczęściej są bardzo kolorowe, ale to nie znaczy, iż koce jednobarwne są mniej śliczne, gdyż też mogą być wspaniałą ozdobą sofy czy kanapy. Poza tym, nadają wnętrzom przytulnej atmosfery, dlatego warto je umieścić w swoim mieszkanku. A, co ciekawe tego rodzaju pledy bardzo często mają też postać poncza, które kobiety zakładają w chłodniejsze dni. A, niekiedy pełnią one nawet funkcję dywaniku, który ułożony jest przed kominkiem, na którym mieszkańcy zasiadają, by się ogrzać.

Z pewnością, pledy ręcznie robione na szydełku lub drutach są przepiękne, jedyne w swoim rodzaju, charakteryzują się unikatowym wyglądem oraz pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną, ale i użyteczną, ponieważ są cieplutkie i delikatne. Ponadto, cechują się bogactwem wzorów i kolorów.