Wakacje coraz bliżej, a więc najwyższy czas, by pomyśleć o kocu na piknik, trawę czy plażę. Przede wszystkim, jest on niezbędny podczas wypoczynku  w trakcie upalnych dni, gdyż możemy się na nim wyłożyć i błogo spędzać czas w słońcu lub w cieniu, w zależności od tego, co kto lubi. Warto podkreślić to, iż w sklepach turystycznych odnajdziemy mnóstwo kocyków, ale tak naprawdę godne uwagi są tylko produkty znanych producentów, które są gwarancją najwyższej jakości, bowiem będziemy się mogli cieszyć nimi przez kilka sezonów.

Z pewnością, kocyk wakacyjny powinien być wygodny, w związku z czym największym zainteresowaniem cieszą się wyroby polarowe, dlatego że są mięciutkie, delikatne i odpoczynek na nich to sama przyjemność. Poza tym, na trawę, plażę czy piknik warto wybrać koce z wełny, które od lat są uznawane za najlepsze na wakacyjny relaks na łonie natury. Natomiast zapominamy o kocach wykonanych z drapiących materiałów, gdyż wylegiwanie na nich nie będzie należało do komfortowych, a wręcz przeciwnie tego rodzaju pledy mogą powodować różne podrażnienia. Trzeba też wspomnieć o tym, iż kocyki na wakacje muszą być wytrzymałe, bowiem jak wiadomo, często są czyszczone lub prane, a kiepskiej jakości produkty mogą ulec szybko zniszczeniu, a więc tanie produkty zazwyczaj nie przetrwają jednego sezonu, choć i z tym może być problem.

Należy zwrócić uwagę na to, iż kocyk wakacyjny nie powinien być zbyt duży, chyba że mówimy o wakacjach rodzinnych, wtedy jego rozmiar może być większy, gdyż jeden ogromny pled jest praktyczniejszy od kilku małych kocyków. Aby koc nie zajmował dużo miejsca, np. w samochodzie czy w torbie plażowej, powinniśmy się zdecydować na wersję składaną, zapinaną na rzepy. Otóż, tego rodzaju kocyki zazwyczaj posiadają też uchwyt, dlatego nie ma problemu z ich noszeniem, zwłaszcza iż są lekkie. Musimy mieć na uwadze także fakt, iż koce wakacyjne od zewnętrznej strony, muszą być pokryte materiałem izolującym od wilgoci czy piasku. W innym wypadku nasz koc przemoknie, co na pewno będzie mieć negatywny wpływ na nasze samopoczucie, ponieważ odpoczynek na mokrym pledzie, trudno nazwać przyjemnym.

Oczywiście, w przypadku wakacyjnych kocyków stawiamy na prostotę, rezygnujemy z wszelkich ozdobników, typu guzików czy frędzelków, które mogą nas tylko uwierać w trakcie, np. opalania na plaży. Jednak to nie oznacza, iż koc na piknik, trawę czy plażę musi być szary i brzydki. Otóż, jak najbardziej dozwolone są wyroby w odcieniach żółci, zieleni, turkusa, różu czy czerwieni. Ale ze względów praktycznych odrzucamy biel (szybko się brudzi) i czerń (mocno słońce dogrzewa do niej). Mile widziane są też oryginalne wzory, np.: kwiatki, kratka, paski, figury geometryczne czy nawet motywy zwierzęce, albo postacie bajkowe.

A, więc wakacyjne koce na plażę, trawę i piknik powinny być wygodne, praktyczne, nie zbyt ciężkie ani nie za duże i jak najbardziej kolorowe.