Opublikowano Dodaj komentarz

Jak wybielić pościel w domu?

Kolorowa pościel pojawiła się w sklepach stosunkowo niedawno. A wcześniej nasze babcie posiadały wyłącznie białe poszewki na poduszki, prześcieradła. We współczesnym świecie śnieżnobiała pościel pozostaje poszukiwana. Oczywiście biały zestaw pościeli łatwo się brudzi.

Oto kilka wskazówek, jak wybielić pościel w domu przy minimalnym czasie. Nieważne, czy kupiłeś pościel, czy ją otrzymałeś, chcesz od razu wyjąć ją z opakowania, pościelić i cieszyć się nieskazitelną czystością łóżka. Jednak wiele gospodyń domowych jest przekonanych, że nową pościel należy wyprać przed użyciem. Czy tak jest naprawdę — spróbujmy to rozgryźć.

Biała pościel. Jak wybielić?

Najpopularniejsze metody wybielania pościeli

Śnieżnobiały odcień można przywrócić tkaninie za pomocą chemii, ale wielu woli metody „babci” od agresywnych chemikaliów. Oczywiście chemia wszystko przyspieszy. Nie nadaje się jednak dla alergików, dzieci, osób o wrażliwej skórze.

Wśród naturalnych metod wybielania sprawdziły się doskonale:

  • wrzenie;
  • namaczanie w roztworze sody;
  • dodanie kwasu cytrynowego (karboksylowego);
  • zwykła aspiryna.

Domowy sposób wybielania wymaga czasu. Co za tym idzie? To, że to praktycznie za darmo. Soda, kwas i mydło do prania kosztują grosze. Są delikatne dla tkaniny. Jednocześnie brud jest bezlitośnie usuwany — bez szkody dla zdrowia ludzkiego.

Wybielania pościeli w domu

Jak wybielić pościel poprzez gotowanie

Najłatwiejszym sposobem przywrócenia tkaninom ich białego koloru bez użycia środków chemicznych jest ich gotowanie. Do wybielania pościeli w domu, potrzebujesz:

  • Emaliowane naczynia o wystarczającej objętości.
  • Umieścić pościel w środku.
  • Zalać wodą.
  • Dodać drobno posiekane mydło do prania; nadtlenek wodoru lub amoniak — opcjonalnie.
  • Gotować 30-40 minut.
  • Ostrożnie wyjmij z wrzącej wody, spłucz i osusz.

Ta metoda była stosowana od czasów starożytnych. Nawet teraz działa świetnie. To prawda, że ​​gotowanie jest odpowiednie dla całkowicie naturalnych tkanin jak: bawełna, satyna, konopna tkanina, lniana tkanina i interlock. Temperatura 100 stopni skutecznie niszczy cząsteczki brudu, ale nie uszkadza włókien.

Dobra rada! Czasami podczas gotowania zamiast mydła dodaje się proszek do prania, płyn do płukania tkanin. Jeśli chcesz, aby proces wybielania był jak najbardziej nieszkodliwy, możesz użyć naturalnego aromatu. Na przykład olejek eteryczny lub kropla dobrych perfum.

Tkanina lniana

Jak wybielić pościel sodą oczyszczoną, kwaskiem cytrynowym

Nie masz ochoty włączać gazu, zajmować kuchennego palnika dużym garnkiem? Kup sodę do prania — niezawodny asystent gospodyni. Proszek rozcieńcza się ciepłą wodą. Następnie moczyć prześcieradła, poszewki na poduszki, poszewkę na kołdrę przez 2-3 godziny. Później pranie należy wypłukać, wycisnąć i suszyć.

Kwas cytrynowy skutecznie usuwa również plamy i zabrudzenia. Substancja czynna kation wodorowy w swoim składzie zapewnia interakcję z pigmentem barwiącym. W takim przypadku sama tkanka nie ulega zniszczeniu. Poprostu staje się czysta i biała.

Ważne! Zwykle roztwór sporządza się w proporcji „1 łyżka stołowa proszku na 1 litr wody”. W związku z tym na 10 litrów potrzebujesz 10 łyżek kwasu lub sody (około 250 gramów).

Jeśli zażółcenie nie zniknie w ciągu 2-3 godzin, możesz dłużej trzymać pranie w roztworze. Lub zwiększyć stężenie substancji czynnej.

Doświadczone gospodynie domowe radzą walczyć z zabrudzeniem za pomocą tabletek aspiryny. Trzymając się prostej formuły „1 tabletka na litr wody”, możesz przywrócić pierwotną czystość białych rzeczy. Wtedy tekstylia będą musiały leżeć w roztworze przez co najmniej 6 godzin.

Pranie białej pościeli w pralce
Jak wybielić pościel w pralce

Do prania w pralce stworzone są wybielacze tlenowe, które są nieszkodliwe dla zdrowia. Zastąpiły chlor. Produkt zawiera składnik tlenowy. Nasyca wodę bąbelkami i dzięki temu aktywnie zwalcza zanieczyszczenia. W połączeniu z wysoką temperaturą (powyżej 60 stopni) tlen osiąga efekt wybielający. Efektem wysokiej jakości prania w pralce jest pachnąca, śnieżnobiała pościel.

Autor: Alex Peter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *