Opublikowano Dodaj komentarz

Patchwork — ręcznie robione narzuty

Patchwork – co to jest i historia powstania

Patchworkowa narzuta, czyli patchwork (ang. patch — łata, skrawek i work — praca) – ręcznie robione narzuty, wykonane techniką patchworku. Patchwork ma kilka synonimów — quilt i quilting (angiel. quilt — mozaika patchworkowa). Wszystkie trzy koncepcje są ze sobą powiązane. Patchwork to właściwie ozdobna narzuta z naszywanych łat, podczas gdy quilt to ręcznie robione koce, narzuty lub kołdry, które mają kilka warstw, z których wierzchnia jest patchworkowa. A quilting odnosi się raczej do procesu robienia takiego koca i oznacza „ręczna praca, robótki patchworkowe”. Teraz uzasadnione jest używanie wszystkich trzech słów jako równoważnych, ponieważ często mówiąc „patchwork” mają one na myśli dokładnie narzutę, a nie tylko jej ozdobną część.

Ręcznie robione narzuty patchworkowe są ekskluzywne z wielu powodów.

  1. Po pierwsze, patchwork jest szyty ręcznie, a jego konstrukcja jest praktycznie niepowtarzalna.
  2. Po drugie, sam patchwork wykracza poza ramy prostego produktu tekstylnego, ponieważ od dawna jest postrzegany jako wytwór sztuki i rzemiosła. Dowodem na to jest duża liczba wystaw w muzeach w Londynie, Ohio, Zurychu itp., na których prezentowane są arcydzieła patchworku.
  3. Kolejną zaletą patchworku jest jego „domowość”, przypomina babcine robótki i wnosi do domu komfort i spokój.
koc pled patchwork
Koc pled patchwork

Historia pochodzenia patchworku

Patchwork jako patchworkowa aplikacja powstała bardzo dawno temu — trzy tysiące lat temu, jednak jako rodzaj sztuki dekoracyjnej i użytkowej powstał dopiero w połowie XVII — początku XVIII wieku w Anglii. Co dziwne, pojawił się dzięki oszczędności angielskich gospodyń, które zaczęły wykorzystywać do robótek ręcznych resztki drogiego wówczas perkalu, pozostawionego po szyciu sukienek. Popularne były nie tylko patchworkowe koce, ale także patchworkowe panele, a nawet obrazy. Teraz w naszym kraju odradza się patchworkowa tradycja.

Metody produkcji patchworku

Istnieje kilka sposobów na wykonanie patchworkowych narzut.

Pierwszym z nich jest wykonanie mozaiki patchworkowej: kołderka uszyta jest z samych strzępów materiału, a szwy na przedniej stronie nie są widoczne.

Druga metoda: patchworkowa aplikacja, w której kawałki materiału naszywa się na solidną tkaninę, często gładką.

Patchworkowe kolory i wzory to cała sztuka, dlatego są bardzo różnorodne. Jeśli jednak oddalimy się od światowych arcydzieł patchworku, to wśród popularnych wśród gospodyń narzut przeważają głównie spokojne, neutralne kolory. Zazwyczaj patchworkowy wzór budowany jest według symetrii kwadratu, odcień strzępów łączy się z odcieniem całego kawałka narzuty — są one wykonane w harmonijnej gamie.

Ręcznie robione narzuta

Materiały do patchworku

Patchwork polski folklor jest zwykle wykonany z bawełny. Aby ręcznie robione narzuty były cieplejsze i wygodniejsze, do środka dodaje się syntetyczny sintepon. Narzuta patchworkowa ma budowę trójwarstwową: wierzchnia warstwa jest dekoracyjna, środkowa to wypełnienie, a dolna to przyjemna w dotyku podszewka. Wszystkie warstwy są razem pikowane.

Komplety patchworkowe

Komplety patchworkowe są różne. Zawierają albo samą narzutę, albo narzutę z jedną lub dwiema poszewkami na poduszki. Ze względu na to, że patchwork często wykonywany jest ręcznie i na zamówienie, narzuty te dostępne są w szerokiej gamie rozmiarów: 260×220 cm, 250×230 cm, 220×240 cm, 260×240 cm, 170×200 cm, możliwe są również niestandardowe opcje rozmiaru. Teraz koce wykonane w stylu patchworkowym mają przedział cenowy od 100 do 2800zł i więcej — koszt różni się w zależności od projektu, materiału i rozmiaru.

Autor: Alex Peter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *